HEVOSTEN SHOW NÄYTTELY

8.7.2017 Haminan Metsäkylässä

 

Tuomari TUULA PYÖRIÄ

 

Luokka 1. Pienet ponit

 

1. nro 1. tamma CANNA’S ISABELLE shetlandinponi s. 16.6.2016 rek.nro 246001H00161264

Junibackens Martini – Furunäs Johanna - Furunäs Fernando

kasvattaja Juha Jaakkola & Seija Nurmi

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Niina Hasanen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

16,5

16

16,5

15

15

79

 

2. nro 2. tamma MY LA LUNATICA gotlanninruss s. 19.6.2010 rek.nro 246001H00101409

Vincent – Allgunnens Serena - Quito

kasvattaja Mira Hämäläinen

omistaja Emmi Määttä & Anu Vaarapuro

näytteilleasettaja & esittäjä Emmi Määttä

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

16

15

16

15

16

78

 

3. nro 3. ruuna PETE s. noin 2002 rek.nro 246001E00000517

omistaja Jasmin Kukkonen & näytteilleasettaja & esittäjä Jasmin Kukkonen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

14

15

14

13,5

14

70,5

 

Paras pieni poni CANNA’S ISABELLE

 

Luokka 2A Suuret ponit s. 2016-2008

 

1. nro 4. ori SATAMPRA ZEIROS new forest s. 23.5.2013 rek.nro 246001H00131191

Lunnalyckans Artist – Rosy Zillah – Ricardo Zaccardi

kasvattaja & omistaja & näytteilleasettaja Veera Koso esittäjä Linda Lehesaho

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

16

16,5

16

15

17

80,5

 

2. nro 5. tamma RUUTANAN DIIVA connemara s. 2.5.2013 rek.nro 246001H00131022

Skattholm Thunder Ball – Fieldhill Belinda Blue – Innellan Kestrell

kasvattaja Milla-Maria Varsell

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Nea Kyöttinen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

16

16,5

16

14

15

77,5

 

POISSA nro 6. tamma SOLRANDA CARAMEL new forest s. 4.6.2008 rek.nro P08-1346

Ellilän Bramble Coctail – Capel – Papillon

kasvattaja Nina Blomqvist

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Samira Blomqvist

 

Luokka 2B Suuret ponit s. < 2007

 

1. nro 8. tamma IZOVERA poni s. 14.5.2007 rek.nro 440008861774407

kasvattaja Mecislovas Pudziuvelis

omistaja &näytteilleasettaja & esittäjä Meri Wilenius

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18

18

17

17

18

88

 

2. nro 7. ruuna EDDY OF FORESTVILLAGE new forest s. 20.5.2007 rek.nro 24600P071143

Ellilän Bramble Coctail – Marttilan Matilda – Marttilan Rupert

kasvattaja Tuula Nousiainen

omistaja & näytteilleasettaja &esittäjä Maikki Kiilavuo

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

16,5

18

18

14

14

80,5

 

3. nro 10. tamma MARTTILAN MATILDA new forest s. 6.5.2000 rek.nro 24600100P001028

Marttilan Rupert – Merrie Minchella – Merrie Minsky

kasvattaja Ritva Hilpelä-Lallukka

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Roosa Kiilavuo

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

17,5

17,5

16

14

14

79

 

4. nro 9. tamma RONJA ATHENE s. 28.5.2000 rek.nro P00-1283

Silverlea Snowstorm – Eskehöjgaards Miranda Athene – Eskehöjgaards Ali

kasvattaja Maiju & Malla Laitinen

omistaja Johanna Ukkonen

näytteilleasettaja & esittäjä Sani Kukkonen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

17

17

16

14

15

79

 

Paras suuri poni IZOVERA

 

Luokka 3. Kylmäverirodut

 

1. nro 11. tamma KOTALAN GLIMRENDE ROSA vuonohevonen s. 20.6.2008 rek.nro P08-1420

Glitne – Ros Thuna – Kneist

kasvattaja Annika Aho

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Hanna Tiainen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

18

18

18,5

91,5

 

3. nro 12. ruuna WILJAME suomenhevonen s. 22.6.2005 rek.nro 1789-05

Plven-Poika – Viljakka  - V.T. Viisumi

kasvattaja Janita & Sirje Simola

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Nina-Maria Fredriksson

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

16

16,5

16

14

17

79,5

 

2. nro 13. tamma R.R. KIHITE suomenhevonen s. 8.5.2001 rek.nro 1101-01

Kihis – Serkkori – Veto Serkkori

kasvattaja Reijo Ranne

omistaja Niina & Maria Forsell & Riitta Vuorinen

näytteilleasettaja & esittäjä Riitta Vuorinen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

Tuula

Pyöriä

18

17

17

17

17

86

 

Paras kylmäverinen  KOTALAN GLIMRENDE ROSA

 

Luokka 4. Arabiristeytykset

 

1. nro 14. tamma WINDY DAY arabiristeytys  s. 12.6.2012 rek.nro 246001H00121338

Wytok PL ox – Memory Day – Musikant SU ox

kasvattaja Johanna Kinnari

omistaja  & näytteilleasettaja Harriet & Johanna Kinnari

esittäjä Harriet Kinnari

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18

18

16

18

88,5

 

2. nro 15. ruuna MR BLUE SKY arabiristeytys s. 4.5.2000 rek.nro 246001HU0001035

Khandescent US ox – Lakeview’s Penny Lane

kasvattaja Jan Marie Derby

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Sini-Mari Kallela

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

17,5

18

17

14

17

83,5

 

Paras arabiristeytys WINDY DAY

 

Luokka 5A Täysveriarabit s. 2016-2014

 

1. nro 18. tamma KAREEMAH ox s. 20.6.2015 rek.nro 246001H00151383

Laurent DK ox – Kastana ox – Pelennor ox

kasvattaja & omistaja & näytteilleasettaja Elsi Korpi

esittäjä Minttu Pihl

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

18

17

18,5

90,5

 

2. nro 17. tamma NORDIC MARILYN ox s. 23.7.2016 rek.nro 246001H00161525

Laurent DK ox – Meciliah ox – Etman PL ox

kasvattaja & omistaja & näytteilleasettaja Annelie Salo

esittäjä Fanny Boman

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

18

17

18

90

 

3. nro 16. ori SHAKAR ox s. 5.8.2016 rek.nro 246001H00161570

Galileo ox – RS Saliyah AT ox – Madallan-Madheen DE ox

kasvattaja & omistaja & näytteilleasettaja  Jeni Pekola

esittäjä Iida Pasanen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18

18

16

18

88,5

 

Zetan Bint Zahri muistopalkinnon voittaja, Paras nuori täysveriarabi KAREEMAH

 

Luokka 5B Täysveriarabit s. 2013-2009

 

1. nro 21. tamma CHANTERELLE ox s. 16.7.2009 rek.nro 246001H00091922

Talisman DE ox – Centa SE – El Thay Shah Talal DE ox

kasvattaja Tiina Joutsjoki

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Miia Hirvonen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

17,5

18

17

18

89

 

2. nro 20. tamma SAMARAH ox s. 3.2.2011 rek.nro 246001H00112078

Pelennor ox – RS Sahira AT ox – Madallan-Madheen DE ox

kasvattaja Pauliina Rastas & Timo Takatalo

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Veera Lammenaho

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

17

16

18

88

 

3. nro 19. tamma MECILIAH ox s. 23.7.2012 rek.nro 246001H00121897

Etman PL ox – Mellizza SE ox – Kulak DK ox

kasvattaja Annelie Salo

omistaja & näytteilleasettaja Krista Huuskola

esittäjä Sini-Mari Kallela

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18

17,5

18

16

17

86,5

 

Luokka 5C Täysveriarabit s. 2008-2005

 

1. nro 24. tamma FAIR BREEZE DK ox s. 17.6.2008 rek.nro 2083360OX0804885

LM Polaris DK ox – Bint Quahir DK ox – Quahir El Shaklan DK ox

kasvattaja Fam. Frandsen

omistaja & näytteilleasettaja Annelie Salo                esittäjä Fanny Boman

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

18,5

16

18

89,5

 

2. nro 25. tamma KA MADJILA DK ox s. 28.1.2007 rek.nro 208336OX704733

Om El Magic US ox – Ess-Djemila BE ox – Essort DE ox

kasvattaja Stutteri Kalkensbaek

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Saara Turklin

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18

18

15

18

87,5

 

3. nro 22. ruuna PERLAMOR ox s. 2.7.2008 rek.nro R07-1150

GR Mashhad DE ox – Perla ox – Madallan-Madheen DE ox

kasvattaja Hanna Mustonen & Tuija Sipilä

omistaja & näytteilleasettaja Eija Lipponen              esittäjä Johanna Kinnari

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

17,5

17,5

17

16

18,5

86,5

 

POISSA 23. tamma SHAYERA ox s. 9.7.2008 rek.nro 24600100R081290

Galileo ox – RS Saliyah AT ox – Madallan-Madheen DE ox

kasvattaja & omistaja Meri Mannermaa & Jeni Pekola

näytteilleasettaja Jeni Pekola                                    

esittäjä Iida Pasanen

 

Luokka 5D Täysveriarabit s. < 2004

 

1. nro 28. tamma MELLIZZA SE ox s. 17.2.1994 rek.nro R94-1164

Kulak DK ox – Makieta SE ox – Espri SE ox

kasvattaja Kristina Hallendorf & Britt Svanberg

omistaja & näytteilleasettaja Annelie Salo

esittäjä Fanny Boman

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

18

16,5

18,5

90

 

2. nro 27. tamma NIVERA EE ox s. 4.4.2002 rek.nro 233002500062302

Mobil SU ox – Niva RU ox – Vopros SU ox

kasvattaja Rein Möldre

omistaja &näytteilleasettaja & esittäjä Helmiina Loikkanen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18,5

18,5

18,5

16

18,5

90

 

3. nro 26. tamma MERULA ox s. 28.6.2004 rek.nro R04-1183

Monograf DE ox – Myrha SE ox – Hart SE ox

kasvattaja Kari Hallikainen

omistaja & näytteilleasettaja & esittäjä Päivi Kärkkäinen

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18

18

18

16

17,5

87,5

 

 

Luokka 5E Täysveriarabioriit s. < 2013

 

1. nro 29. ori PELENNOR ox s. 22.6.2004 rek.nro R04-1186

Monograf DE ox – Penelope ox – Pomar SE ox

kasvattaja & omistaja & näytteilleasettaja Tuija Sipilä

esittäjä Minttu Pihl

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

19

18,5

19

16

19

91,5

 

2. nro 30. ori GALILEO ox s. 28.6.2003 rek.nro R03-1159

Monograf DE ox – Ghana DK ox – Siam DE ox

kasvattaja Scanarab

omistaja & näytteilleasettaja Hanna & Minna Soisalo

esittäjä Hanna Soisalo

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

18

18

18,5

15

18

87,5

 

3. nro 31. ori JELTZIN SE ox s. 28.4.1994 rek.nro R94-1519

Sahara SE – Joanna SE ox – Ilbor de Reynes FR ox

kasvattaja Katarina Bergstedt

omistaja & näytteilleasettaja Eija Lipponen

esittäjä Noora Tunnela

tuomari

tyyppi

pää&kaula

runko&ylälinja

jalat

liikkeet

yhteensä

TP

17,5

17,5

18

15,5

18

86,5

 

 

WAHO Trophy 2017 voittaja GALILEO

Suomen arabihevosyhdistyksen valitsema, Suomessa syntynyt, arabirotua tunnetuksi tuonut hevonen.

 

Falconin pokaali, Paras Suomessa syntynyt tamma (pisteiden perusteella) KAREEMAH

 

Lewenhaupt Trophy, Näyttelyn paras täysveriarabi PELENNOR

 

Vastakkaisen sukupuolen paras arabi FAIR BREEZE DK

 

Best in Show I PELENNOR

 

Best in Show II KOTALAN GLIMRENDE ROSA

 

Best in Show III CANNA’S ISABELLE


AGILITY-KISA ilmoittautuneet

 

1. Minttu Pihl – Laurent DK ox

2. Roosa Kiilavuo – Marttilan Matilda

3. Jasmin Kukkonen – Pete

4. Sani Kukkonen – Ronja Athene

5.  Emmi Määttä – My La Lunatica

6. Sini-Mari Kallela – Mr Blue Sky

7. Maikki Kiilavuo – Eddy of Forestvillage

8. Riitta Vuorinen – R.R. Kihite                                                       

9. Linda Lehesaho – Satampra Zeiros

 

Supersankarit:

 

1. Kylo Ren ja Storm Trooper

2. Vladimir ja Tankki

3. Sylvester ja Tipi

4. Donald ja sihteeri Monica

 

Joulupukki ja Lahjankantaja Poni jäivät Korvatunturille